JESTEŚMY WSZĘDZIE – WE ARE WORLDWIDE

en-mini

Jak poprawnie napisać zapytanie o koszty transportu?

transport

Mam nadzieję że poniższy tekst, traktujący o tym jak złożyć prawidłowo zapytanie o koszty transportu sprawi, że pomożemy Państwu także w wielu sprawach których nie braliście wcześniej pod uwagę zaczynając przygodę z jakże ciekawym biznesem, jakim jest import z Chin. Jako doświadczony menadżer sprzedaży w firmie spedycyjnej, często mam do czynienia z pytaniami od klientów początkujących, którzy nigdy nie sprowadzali towaru lub osób które dopiero szukają alternatywy dla swojego biznesu w imporcie towarów z Chin. Szukają oni u mnie oczywiście informacji o kosztach transportu, organizacji odprawy celnej, dostawy określonej ilości towaru we wskazane miejsce. Zapytania klientów trafiają do nas bardzo często nieprecyzyjne, ciężko bowiem odpowiedzieć na wiadomość email o poniższej treści:

„Szukam importu z Chin, towar neutralny, ponad 10 palet. Cała obsługa tez z odprawą i urzędem celnym. Proszę o cenę. Maciek Częstochowa”

Widzimy, że klient chce importować towar z Chin. Lecz do wyceny jeszcze daleko. Podane informacje są zbyt ogólne. Spedytor który otrzyma zapytanie o takiej treści będzie musiał uzyskać szereg dodatkowych informacji jak poniżej, co wydłuży czas uzyskania wyceny.

Poniżej przedstawiam Państwu 7 składowych, które powinny znaleźć się w każdym zapytaniu  transport z Chin i związane z nim koszty.

1 – Dokładne określenie wymiarów i wagi importowanego towaru.

Warto zapytać się producenta o to jaka będzie objętość zamawianego towaru albo o wymiary opakowań transportowych jakich używa. Nierzadko towary pakowane są dodatkowo w master kartony, kartony większe, pudełka, skrzynie, worki czy beczki, wymiary tych opakowań potrzebne nam są do wyceny. Wymagana jest także waga brutto towaru. Jeżeli towar jest w opakowaniach zbiorczych (paletach, skrzyniach), należy wyszczególnić ich wagę/wymiary.

“10 palet z e-maila” rozszerzamy o dodatkowe informacje, na przykład “10 palet 85X60X30 waga jednej palety 30 kg brutto, lub waga całości 300 kg brutto”. Możemy wtedy określić także ilość metrów sześciennych. W transporcie drobnicowym używa się przelicznika waga/miara i ilość metrów sześciennych ma kluczowe znaczenie dla wyceny transportu. Przy kontenerach pełnych FCL (full container load) wystarczy określić rodzaj kontenera oraz wagę brutto towaru.

2 – Informacja jaki towar chcemy importować z Chin.

Taka informacja również jest kluczowa, warto poinformować o tym wyceniającego a także zapytać się producenta o kod celny towaru tzw. HS code – ułatwia to także znalezienie informacji dotyczących właściwych dokumentów do odprawy celnej. Niektóre towary dostępne przy jednym rodzaju transportu maja restrykcje i nie da się ich zabrać innym np. nie wolno transportować płynów transportem kolejowym z Chin a jedynie morskim. Dodatkowe informacje są potrzebne przy niestandardowym towarze. Towary zawierające baterie, przewożone materiały chemiczne do wyceny powinniśmy mieć udostępniony MSDS (Material Safety Data Sheet) czyli informacje o charakterystyce przewożonego towaru. Przed wysyłka i tak informacja jest weryfikowana przez przewoźnika, warto znać także kod UN towaru niebezpiecznego.

3 – Podanie warunków handlowych na jakich zakupiony został towar.

Bardzo ważną informacją, której mogą jeszcze nie wiedzieć klienci lub nie mają doświadczenia w handlu z Chinami, jest ustalenie warunków handlowych na jakich przeprowadza się transakcje, najpopularniejsze z nich to EXW, FOB, CIF. Kolejność jest nieprzypadkowa, mówi nam o zakresie pracy jaki my jako osoba oferująca koszty transportu musimy wykonać. Niestety warunków handlowych nie możemy wynegocjować za klienta. Musi on wiedzieć i nam określić jak mamy wykonać zlecenie. Oczywiście wybór warunków może być już ustalony. Jeżeli tak nie jest to wiele zależy wtedy od ceny za sam transport. Bardzo chętnie doradzę i zapraszam serdecznie czytelnika do kontaktu na ma@spnlogistics.pl lub pod numerem telefonu.

 • EXW – Czyli odbiór od producenta. Przy wycenie EXW potrzebna jest informacja o mieście i kodzie pocztowym z którego ma być odbiór. W skrócie klient dostaje fakturę za cała usługę transportowa od spedytora a za towar od Chińczyka. Jest jasno określony podział, klient płaci jednak wtedy całość kosztów transportu od drzwi do drzwi łącznie z odprawa celna w Chinach, producent nie płaci za nic.W tym przypadku jednak cena zakupionego towaru u producenta powinna być najniższa.
 • FOB – Najczęściej załadowca/producent określa swoja cenę podając także miejsce do którego dostarczy, załadowca powinien wtedy opłacić koszty odprawy celnej w Chinach, handling magazynowy naszego agenta oraz dowieźć towar do magazynu.
 • CIF – Bardzo popularny na portalach e-commerce jak AliExpress. CIF jest to wysyłka przez producenta do wskazanego punktu chiński CIF jest różnie rozumiany przez producentów, z doświadczenia im więcej towaru tym bardziej jest to forma obarczona większym kosztem i ryzykiem. W skrócie Chińczyk płaci za wszystkie opłaty w Chinach i wysyła do Europy lub do punktu np. portu. Problemem jest tutaj sytuacja, w której spełnia on warunki swoje – nie wspominając kupującemu o dodatkowych kosztach które z reguły czekają na niego w Europie. Koszty te pojawiają się wraz z agentem Chińczyka np. w Gdyni który jest odpowiedzialny za zwolnienie towaru i do którego musimy się udać aby towar odebrać. Są to opłaty nieraz przewyższające znacznie opłaty przy transporcie w formie EXW czy FOB. Chińczyk powinien ponosić koszty duże a praktycznie nie ponosi ich wcale. Dlatego o CIF oferowany przez sprzedawcę należy zapytać fachowców. Z tego powodu zapraszam do kontaktu, a wyjaśnimy jak uniknąć takich sytuacji ????

4 – Podanie trasy transportu.

Duże porty bezpośrednie jak Shanghai, Shenzen są z reguły tańsze na warunkach FOB niż powiedzmy mniej popularne jak Dalian, czy Fuzhou. Jeżeli towar zakupiony jest na warunkach EXW, prosimy o podanie pełnego adresu podjęcia w Chinach. Określony również musi być port dostawy, np. Gdańsk, Hamburg.

5 – Informacja dokąd w Polsce towar ma trafić.

Adres firmy nie musi być adresem dostawy, warto precyzyjnie napisać gdzie towar ma zostać dostarczony.

6 – Organizacja odprawy celnej.

Czy my jako spedycja mamy organizować odprawę celną, w jakim mieście oraz jaki typ odprawy? Warto dowiedzieć się od nas i zwrócić uwagę zwłaszcza na koszty jakie czekają Państwa przy odprawie celnej. Dlatego zalecamy wypytać Chińskiego producenta o kody celne importowanych towarów. Oferowane typy odpraw to:

 • odprawa celna w Polsce z VAT.
 • odprawa celna w Polsce z art. 33A, z odroczoną płatnością VAT.
 • odprawa celna za granicą – WNT, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów odprawa fiskalna z odroczoną płatnością VAT. Możemy zorganizować odprawę w portach w Bremerhaven, Antwerpii, Hamburgu, Rotterdamie oraz w wielu innych miastach portowych Europy.
 • wystawienie dokumentu tranzytowego T1, odprawa celna w agencji wskazanej przez klienta.

7 – Dane kontaktowe.

Proszę o Państwa podpis, najlepiej imię i nazwisko, adres email a zwłaszcza numer telefonu dla szybkiej interwencji ????.

Zatem, poprawnie napisane zapytanie o koszty transportu powinno wyglądać jn.:

 • dla drobnicy:

Tytuł: TRANSPORT Z CHIN / TRANSPORT DROBNICY Z CHIN

Dzień dobry,
Serdecznie proszę o wycenę morskiego transportu drobnicowego z Chin, szczegóły jn.:

 1. Cargo: 120 kartonów, wymiar kartonu 40x50x60, 14,4 CBM, 1890 KG brutto,
 2. towar to routery WI-FI
 3. Incoterms: FOB
 4. Trasa: Shanghai – Gdansk
 5. Dostawa do: 64-300 Nowy Tomyśl
 6. Odprawa celna: ostateczna w Państwa gestii

Pozdrawiam,

 1. Jan Kowalski

Tel. 111-111-111

Jan.kowalski@spnlogistics.pl

 

 • dla kontenera:

TYTUŁ: TRANSPORT Z CHIN / TRANSPORT KONTENERA Z CHIN

Dzień dobry,
serdecznie proszę o wycenę transportu morskiego z Chin, szczegóły jn.:

 1. Cargo: 1×40’HC, 8 ton brutto
 2. Towar to routery WI-FI
 3. Incoterms: EXW
 4. Trasa: Dongguan – Gdansk
 5. Dostawa do: 64-300 Nowy Tomyśl
 6. Odprawa celna: ostateczna w Państwa gestii

Pozdrawiam,

 1. Jan Kowalski

Tel. 111-111-111

Jan.kowalski@spnlogistics.pl

 

Mam nadzieję, że opisany przeze mnie poradnik ułatwi Państwu tworzenie zapytań i poprawi wzajemny przepływ informacji.

Dziękuję i zapraszam do naszego serwisu! ????