SPN Logistics

SPN Logistics Warszawa Transport i Spedycja Logo

Ile palet albo europalet zmieszczą poszczególne rodzaje kontenerów morskich?

Pytanie zadane w tytule jest kluczowym, aby właściwie oszacować, ile i jakiego rodzaju kontenerów potrzebujemy, by przewieźć ładunek, który mamy dostarczyć do odbiorcy. Czy przewożenie palet w kilku kontenerach 40DV/HC będzie bardziej efektywne i ekonomiczne od wykorzystania kilkunastu kontenerów 20’DV? By zmaksymalizować ilość ładunku i tym samym jak najlepiej wykorzystać przestrzeń ładunkową musimy wziąć pod uwagę kluczowe czynniki –  typ kontenera i rodzaj palet.

Standardowe rodzaje palet

W transporcie powszechnie stosuje się dwa rodzaje palet:

  • palety euro EPAL – popularnie nazywane europaletami o wymiarach 1200 x 800 x 144 mm.
  • palety standardowe tzw. przemysłowe o wymiarach 1200 x 1000 x 144 mm

Paleta euro EPAL charakteryzuje się tym, że pasuje do wszystkich rodzajów wózków widłowych, dzięki czemu jest mało problematyczna i bardzo uniwersalna. Dlatego właśnie jest najbardziej popularna w transporcie kontenerowym. Szacuje się, że na całym świecie krąży ich 450-500 milionów.

Paleta przemysłowa jest większa od europalety – jej szerokość to 1000 mm, a nie 800 mm.

Jest to również najbardziej popularny typ palet, których używa się w Wielkiej Brytanii.

Jej wymiary nie podlegają przepisom standaryzacji, ale to oczywiście nie oznacza, że nie wolno ich używać w transporcie wszelkiego rodzaju ładunków.

Czynniki wpływające na zagospodarowanie przestrzeni ładunkowej kontenerów morskich paletami

Kontenery są ustandaryzowanym rozwiązaniem do przewozu towarów. Każdy typ kontenera ma ustalone wymiary i określoną kubaturę, więc jesteśmy w stanie łatwo policzyć, ile palet można załadować do każdego. Należy jednak wiedzieć, że całkowite wypełnienie dostępnej przestrzeni ładunkowej nigdy nie będzie możliwe. Wpływ na to mają:

  • wysokość załadowanych palet – szczególnie w przypadku transportu drobnicowego, wysokość każdej z palet w kontenerze może się znacznie różnić;
  • nierówne ułożenie towaru na palecie – ładunek może wystawać lub nie sięgać obrysu palety;
  • ciężar ładunku – każda paleta ma ograniczenia w zakresie ciężaru, który można przewozić za jej pomocą, czasem więc to waga towaru decyduje o wysokości palety;
  • typ ładunku: niektóre towary są bardziej narażone na uszkodzenia niż inne, dlatego mogą wymagać bardziej rozważnego ich rozmieszczenia wewnątrz kontenera, by nie uległy zniszczeniu podczas transportu;
  • ładowność kontenera: nawet jeśli każda z palet z osobna nie przekracza dopuszczalnego ciężaru, może się zdarzyć, że łączna ich masa będzie większa, niż całkowita dopuszczalna ładowność kontenera;
  • kraj docelowy: w trakcie realizacji dostawy kontenerowej, może się zdarzyć, że kraj docelowy ładunku ma zupełnie inne limity wagowe brutto dla kontenerów niż te, obowiązujące w Polsce czy Unii Europejskiej
  • infrastruktura w miejscu docelowym: odbiorca może wymagać określonego typu palety oraz jej maksymalnej wysokości i wielkości ze względu na to, że jest ograniczony np. wielkością drzwi w swoim magazynie;
  • wymiary drzwi ładunkowych – drzwi kontenera mogą być niższe niż jego wysokość wewnętrzna
  • towary, które wymagają niskiej temperatury, muszą być przewożone w kontenerach chłodniczych, w których by zachować poprawne działanie agregatu chłodniczego, ważna jest cyrkulacja powietrza, więc z zasady nie mogą być one szczelnie wypełnione. Wymagana wolna przestrzeń między dachem a towarem to minimum 12 cm.

Przykłady rozmieszczenia palet w poszczególnych kontenerach

Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne kontenery i najbardziej optymalne rozwiązania wypełnienia ich ładunkiem umieszczonym na paletach.

  • Kontener 20’DV 
Wymiar mm, m3
Długość wewnętrzna5900 mm
Szerokość wewnętrzna2350 mm
Wysokość wewnętrzna2395 mm
Pojemność sześcienna33,2 m3
Wysokość drzwi2292 mm
Szerokość drzwi2340 mm

20DV to standardowy kontener morski, który jest w stanie zmieścić 11 europalet:

Kontener 20’DV jest w stanie zmieścić 10 palet przemysłowych

  • Kontener 40’DV

Kontener 40’DV jest w stanie pomieścić 24 europalety i 20 palet przemysłowych.

Wymiar mm, m3
Długość wewnętrzna12032 mm
Szerokość wewnętrzna2352 mm
Wysokość wewnętrzna2395 mm
Pojemność sześcienna67,7 m3
Wysokość drzwi2292 mm
Szerokość  drzwi2340 mm

 

  • Kontener 40’ HC 

Kontener morski 40’ o zwiększonej wysokości. Kontener ten również jest w stanie pomieścić 24 europalety lub 20 palet przemysłowych.

Wymiar mm, m3
Długość wewnętrzna12032 mm
Szerokość wewnętrzna2350 mm
Wysokość wewnętrzna2700 mm
Pojemność sześcienna76,3 m3
Wysokość drzwi2597 mm
Szerokość drzwi2340 mm

 

  • Kontener 45’ 

Standardowy kontener 45’ mieści 24 palety przemysłowe lub 27 europalet.

Wymiar mm, m3
Długość wewnętrzna13556 mm
Szerokość wewnętrzna2352 mm
Wysokość wewnętrzna2700 mm
Pojemność sześcienna86 m3
Wysokość drzwi2597 mm
Szerokość drzwi2340 mm

 

  • Kontener 45’ Pallet Wide

Kontener morski 45’ o powiększonej szerokości. Maksymalna ładowność kontenera 45’ Pallet Wide to 33 europalety lub 26 palet przemysłowych.

Wymiarmm, m3
Długość wewnętrzna13553 mm
Szerokość wewnętrzna2410 mm
Wysokość wewnętrzna2700 mm
Pojemność sześcienna88,7 m3
Wysokość drzwi2585 mm
Szerokość drzwi2416 mm

Przygotowanie do przewozu – podsumowanie

Jak można zauważyć, o ilości przewożonego ładunku na palecie i w kontenerze mogą decydować milimetry oraz wzajemne zależności między tym co przewozimy, jakich palet używamy i warunków spedycji ustalonych prawnie. Dlatego za każdym razem przed złożeniem zamówienia, warto skonsultować się bezpośrednio z przewoźnikiem i podać wszelkie informacje na temat planowanego ładunku. Profesjonalna firma spedycyjna będzie w stanie dokładnie oszacować jakich środków użyć, by przewóz był jak najbardziej ergonomiczny i ekonomiczny z punktu widzenia nadawcy, przewoźnika oraz odbiorcy.